12 czerwca, 2011

Napełniajcie się Duchem

Dziś Święto Zesłania Ducha Świętego, w Polsce zwane Zielonymi Świątkami. Jest wspomnieniem niezwykłego wydarzenia, jakie miało miejsce w Jerozolimie, w trakcie żydowskiej Pięćdziesiątnicy, dziesięć dni po wniebowstąpieniu Jezusa.

 Grupa około 120 osób zebranych w "sali na piętrze", przekonanych już o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, znalazła się nagle pod wpływem niezwykłego przeżycia. A gdy nadszedł dzień Zielonych Świąt, byli wszyscy razem na jednym miejscu. I powstał nagle z nieba szum, jakby wiejącego gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i usiadły na każdym z nich. I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał [Dz 2,2–4].

 Było to zapowiedziane wcześniej, pierwsze wylanie Ducha Świętego na grono uczniów Jezusa. W wyniku napełnienia Duchem Świętym ludzie bojaźliwi i skłonni do wątpliwości, stali się odważni i mocni w wierze. Byli gotowi do składania świadectwa o Jezusie Chrystusie. Tak narodził się Kościół. Nie ma prawdziwego Kościoła Jezusa Chrystusa bez rzeczywistej obecności Ducha Świętego.

 Nie inaczej jest i dzisiaj. Wielu dzisiejszych chrześcijan wydaje się obrazować stan uczniów Jezusa sprzed Pięćdziesiątnicy. Deklarują się jako wierzący w Jezusa Chrystusa, ale wcale się tak nie zachowują. Krępują się mówić o Nim otwarcie. Wciąż nachodzą ich wątpliwości, co do słuszności drogi, którą obrali. Wszystko się zmienia, gdy napełni ich Duch Święty...

 Naprawdę niezwykła przemiana dokonuje się w człowieku, w wyniku napełnienia Duchem Świętym. Dlatego Słowo Boże wzywa: ... ale bądźcie pełni Ducha [Ef 5,18], a w przekładzie Biblii Tysiąclecia – napełniajcie się Duchem.

Jak poznać stan napełnienia Duchem Świętym chrześcijanina? Wystarczy przyjrzeć się jego zachowaniu i trochę go posłuchać. Jakie ma zainteresowania i o czym lubi rozmawiać?  Jakie cele stawia sobie w życiu? Jak reaguje na zagrożenie? Jak często wspomina o Jezusie?

W Święto Zesłania Ducha Świętego zaglądam do własnej duszy i pytam: Czy jestem pełen Ducha? A ty?

2 komentarze:

 1. Co właściwie się stało w Jana 20:22?

  20:22 - A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
  20:23 - Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.

  Niektórzy z przekonaniem nauczają, że to właśnie był moment (Jana 20:22) otrzymania Ducha Świętego. Ja oczywiście uważam że uczniowie otrzymali Ducha dopiero w dzień Zielonych Świąt
  -----------------------------
  http://chcewierzyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jezus wysyłał wtedy uczniów by nauczali i wyposażył ich na ten czas w Ducha Świętego, na takiej samej zasadzie jak wierzę na jakiej Ducha mieli także prorocy Starego Testamentu. Ale przecież Jezus wyraźnie powiedział, że jeżeli On nie odejdzie Duch Święty nie przyjdzie (w wymiarze przepowiedzianym przez proroka Joela). Ten przytoczony fragment ewangelii Jana jest bardzo podkreślany przez katolików, dla których wygodne jest twierdzenie, że Duch zstąpil najpierw na apostołów, zesłanie go na 120 osób w Dzień Pięćdzieiątnicy jest tu w zasadzie pomijane.

  OdpowiedzUsuń