04 września, 2009

Żart (nie) na miejscu

Żart opowiedziany wczoraj w Radiu Zet przez byłego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego wywołał dziwne reakcje. Ponieważ sprawa dotyczy Instytutu Pamięci Narodowej, odezwał się ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski, człowiek, który w papierach IPN ‘wygrzebał’ wiele, a przede wszystkim swoją popularność.

Przypomnijmy, że Aleksander Kwaśniewski, w reakcji na ponowione przez szefa IPN zarzuty o współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL, opowiedział dowcip: "Jezus wyszedł z IPN, siedzi, głowę trzyma w dłoniach i jęczy. Podchodzą do niego i pytają, co się stało. - 2 tysiące lat myślałem, że to tylko był Judasz".

Zdumiewa mnie wielkie oburzenie ks. Isakowicza. Podzielam pogląd, że Syn Boży nie powinien być przedmiotem żartów i kpin. To jest imię nad imiona! Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca [Flp 2,9–11].

Prawda. Nie wolno sobie robić żartów z Jezusa! Lecz dowcip opowiedziany przez byłego prezydenta nie był żartem o Jezusie. Odniosłem wrażenie, że pan Kwaśniewski żartował sobie nie z Jezusa, a z działalności IPN, a duchowny też, bronił nie imienia Jezusa, lecz starał się bronić IPN.

Ponieważ był to żart o IPN, a nie o Jezusie – to moim zdaniem ks. Isakowicz zareagował histerycznie i niepotrzebnie. Byłoby lepiej, gdyby jako duchowny stanął w obronie czci i godności imienia Jezus, napominając rzesze współwyznawców, którzy na co dzień szastają tym imieniem na prawo i lewo. Na widok psa lub kota pieją z zachwytu „Jezu, jakiś ty piękny” albo rozzłoszczeni syczą bliźniemu w twarz – „Jezu, aleś ty głupi”. To jest grzech brania imienia Bożego nadaremnie!

Pomimo powszechności takich zachowań, jakoś nie słyszałem, by ks. Tadeusz publicznie zabrał głos na ten temat i stanął w obronie Syna Bożego. Szkoda. Nie dziwi mnie to jednak specjalnie, bo nasz duchowny bardziej jest skupiony na grze, którą od lat prowadzi IPN i chyba bardzo tę grę popiera.

Z tej gry, jak wiadomo, nieraz wychodzą niezłe bajki. Chciałbym jednak przypomnieć, że jak już coś, to bajka była o Bolku i Lolku, a nie o Bolku i Alku J

1 komentarz:

  1. Tomek Rz.: Niemile zdumiewia i zaskakuje powyższy tekst. Po pierwsze co to ma wspólnego z przyprowadzaniem zgubionych grzeszników do Jezusa?
    Jeśli już pastor wziął w obronę pana Kwaśniewskiego przed księdzem katolickim to moim zdaniem stanął po niewłaściwej stronie. Żeby ośmieszyć IPN były prezydent posłużył się karykaturą Jezusa Chrystusa. Nasz Pan załamany bo w IPN dowiedział się że nie tylko Judasz Go zdradził?! Słyszałem tą wypowiedź Kwaśniewskiego i dla mnie jako człowieka wierzącego wcale nie była zabawna. Pastor ma rację: jako wierzący nie powinniśmy wpadać w histerię ani nie powinniśmy się szczególnie dziwić że w tym świecie imię Bożego Syna nie jest szanowane. Ale też nie powinniśmy się dziwić, że ksiądz Isakowicz zajmuje postawę godną księdza katolickiego. Ostatecznie , prawie żaden katolicki ksiądz nie walczy z nadużywaniem na co dzień imienia Pana Jezusa więc czemu się pastor czepia akurat księdza Isakowicza? A tylko ksiądz Isakowicz jak przystało na wiernego syna Kościoła publicznie zareagował na niestosowny żart p.Kwaśniewskiego. Czy nasz dom nie jest w niebie? Czy nie jesteśmy tutaj tylko gośćmi i przychodniami? Czy jako gość u kogoś w domu pastor też tak, komentuje wszelkie dostrzeżone nieprawidłowości i od razu staje po stronie jednego domownika przeciw drugiemu? Skoro katolicki ksiądz nie krytukuje pastora, to i pastor podobnie nie powinien krytykować księdza za to tylko, że ten postępuje zgodnie z odpowiadającymi jego stanowi zwyczajami. Skoro nie przyznajemy (i słusznie) w naszych zborach prawa do osądzania i decydowania ludziom do nas nie należących to czy my też nie powinniśmy być powściągliwi w ich sprawach?
    P.S. Możliwe, że IPN od lat prowadzi taką czy inną grę, ale czy w świetle Biblii tym właśnie powinniśmy się przejmować i o tym mówić?

    OdpowiedzUsuń