21 kwietnia, 2021

Wspomnienie początków Zboru

21 kwietnia - to data dla mnie bardzo szczególna. Tego dnia, wiosną 1996 roku, pod nazwą Centrum Chrześcijańskie NOWE ŻYCIE, na mapie Gdańska pojawił się nowy zbór Kościoła Zielonoświątkowego. Dzisiaj mija dokładnie dwadzieścia pięć lat od tamtej pamiętnej chwili.

Zanim nastąpiło powołanie nowego zboru, jako członkowie jedynej wówczas społeczności zielonoświątkowej w Gdańsku przy ul. Menonitów, zastanawialiśmy się, jak zaradzić problemowi przepełnionej kaplicy. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie drugiego zboru. Rok wcześniej ogólne zebranie członków Zboru w dniu 28 maja 1995 roku zatwierdziło wyłonioną przez Radę Starszych grupę inicjatywną pięciu braci, którzy wzięli na siebie ciężar organizacyjny nowej wspólnoty. Otrzymałem przywilej stawiania czoła temu zadaniu. W przeciągu miesiąca utworzyliśmy dokument pt. "Drugi Zbór Zielonoświątkowy w Gdańsku. Projekt Organizacyjny". Oto co pisaliśmy wówczas do wszystkich naszych braci i sióstr z Gdańska:

Grupa Inicjatywna powołana przez radę Starszych Zboru gdańskiego w celu zapoczątkowania działalności nowego Zboru zielonoświątkowego. który otoczyłby opieką i posługą duszpasterską wierzących zamieszkujących w sporej odległości od Śródmieścia, podjęła próbę przedstawienia wszystkim zainteresowanym, ogólnej wizji projektowanego Zboru. 

Zrobiliśmy to w przekonaniu, że zanim ktokolwiek podejmie decyzję włączenia się w to przedsięwzięcie, powinien zostać rzetelnie poinformowany o tym, czego może się oczekiwać i z czym musi się liczyć, przenosząc swoje członkostwo do nowego Zboru. Innymi słowy, w tym opracowaniu odpowiadamy na pytania: Jaki będzie ten nowy Zbór? Czy będzie się różnił od istniejącego? Czy można będzie znaleźć w nim pokarm duchowy i swoje miejsce w służbie Pańskiej?

Przedstawiając Wam, Bracia i Siostry, ogólny zarys Zboru, który będziemy tworzyć i który będzie dla nas płaszczyzną wzajemnej społeczności z Bogiem, pamiętamy, że Duch Święty poprowadzi nas tak, jak sam będzie chciał i nie da się ograniczyć naszymi projektami. Nie po to zresztą opracowaliśmy ten tekst, aby następnie niewolniczo trzymać się ustalonych w nim reguł. Niemniej jednak powinniśmy określać przed Bogiem i przed sobą wzajemnie, jakie są nasze potrzeby, oczekiwania i marzenia, a następnie układać w związku z nimi realistyczne plany. Tak właśnie postąpiliśmy w odniesieniu do nowego Zboru.

Patrząc na ten projekt, z pokorą wyznajemy: "Jeżeli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to..." [Jk 4,15], a że przyłożyliśmy rękę do dobrego dzieła, stąd nasza ufność, że Bóg to przedsięwzięcie pobłogosławi. 

Jeżeli więc po zapoznaniu się z tym projektem okaże się, że i Wam będzie z nami po drodze, zapraszamy do współpracy na rzecz Królestwa Bożego i dla dobra mieszkańców północno-zachodnich dzielnic Gdańska. Grupa Inicjatywna II Zboru Zielonoświątkowego w Gdańsku, Czerwiec 1995 roku.

Przygotowując się do utworzenia Centrum Chrześcijańskiego NOWE ŻYCIE działaliśmy w świetle dnia. Pobłogosławieni modlitwą wstawienniczą całej społeczności na niedzielnym nabożeństwie, zaczęliśmy szukać miejsca na siedzibę zboru. Dopiero w grudniu udało nam się znaleźć do wynajęcia lokal po byłym barze dyskotekowym "ZICO" przy Alei Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Zawiłości prawne i zadłużenie wcześniejszego użytkownika, kosztowały nas kolejne miesiące zmagań. Od niedzieli, 17 marca, poczynając, zorganizowaliśmy na Zaspie kilka nabożeństw sondażowych, by na 21 kwietnia 1996 roku zwołać zgromadzenie założycielskie nowego Zboru.

Ćwierć wieku naszej wspólnoty kościelnej już za nami. Schylam się dziś przed Panem Kościoła we wdzięczności za okazaną mi łaskę służenia przez wszystkie te lata kochanym Braciom i Siostrom z Centrum Chrześcijańskiego NOWE ŻYCIE. Pochylam głowę z jednoczesnymi przeprosinami, że okazałem się "nieużytecznym sługą", który uczynił tylko to, co powinien był uczynić [porównaj: Łk 17,10], a przecież wiele rzeczy mogłem zrobić lepiej i piękniej.

PS. Krótką historię Zboru można poczytać tutaj, a gdyby ktoś chciał popatrzeć na fotografie z pierwszych lat istnienia wspólnoty CCNŻ, to zapraszam na nasz kanał YouTube

1 komentarz: