10 kwietnia, 2010

Niespodziewane rekolekcje narodowe

Gdy dociera do nas wiadomość o tragedii na skalę taką, jak dzisiejsza śmierć Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej i kilkudziesięciu innych osób piastujących kluczowe stanowiska w kraju, do głowy cisną się najróżniejsze myśli.

 Słyszę głosy, że ma to związek z tkwiącym w naszym narodzie duchem nieprzebaczenia. Nieodparta chęć wzięcia udziału w kolejnym akcie rozpamiętywania starych krzywd zaowocowała decyzją o lądowaniu wbrew zdrowemu rozsądkowi. Ktoś mówi o zaniedbaniach sprzętowych. Jeszcze inni skupiają się na 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, o którym niedawno pisałem i niedopracowanych procedurach.

 A jakie światło na tego rodzaju tragedię rzuca Pismo Święte? Po katastrofie budowlanej w Jerozolimie Jezus powiedział: Albo czy myślicie, że owych osiemnastu, na których upadła wieża przy Syloe i zabiła ich, było większymi winowajcami niż wszyscy ludzie zamieszkujący Jerozolimę? Bynajmniej, powiadam wam, lecz jeżeli się nie upamiętacie, wszyscy tak samo poginiecie [Łk 13,4–5].

Jest mi tak przykro, że nie potrafię dziś wiele pisać. Jednakże w świetle Biblii widzę, że na pewno nie należy myśleć, mówić i pytać, kto tu zawinił. Żaden z tych naszych drogich rodaków nie był większym grzesznikiem od pozostałych Polaków.

Niechby ta tragedia pobudziła nas do głębszej refleksji nad własnym stanem duchowym. Niechby spowodowała zmianę w nastawieniu jednych do drugich, jednocząc nas i zbliżając. Niechby zaowocowała opamiętaniem z grzechów i pojednaniem z Bogiem.

4 komentarze:

 1. Dziękuję za te słowa.

  Niech ta tragedia pobudzi mnie do refleksji nad stanem duchowym moim, nie innych. Chcę się zmienić i by było to trwałe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak trzeba zacząć od siebie, a nie od innych, dziękuję za te słowa - pragnę przemiany i uwolnienia z grzechu, który mnie zniewolił, kocham Jezusa i wierzę, że on mnie uwolni.
  Życzę Bożego Błogosławieństwa

  OdpowiedzUsuń
 3. Może to co wypowiem kogoś poruszy ale " W życiu wierzącego nic nie dzieje się z przypadku ".Bo ON wie jakim tworem jesteśmy .Pamięta żeśmy prochem . Dek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Modlę się by ta tragedia była także powodem do upamiętania się wielu ludzi. Aby Bóg używał nas, wierzących do ukazywania im w tym właśnie czasie Chrystusa - dawcy prawdziwego Pokoju i Zbawiciela.

  OdpowiedzUsuń