22 lutego, 2019

Zgodnie z nazwą

przebiśniegi na Olszynce
Dlaczego przebiśnieg? Ponieważ ta roślinka wyrasta i zaczyna kwitnąć, gdy jeszcze trwa zima. Dosłownie, przebija się przez śnieg. W tym roku już w lutym mamy przy naszym domu modlitwy w Gdańsku pełno przebiśniegów.

Dlaczego chrześcijanin? Ponieważ naśladuje Chrystusa Jezusa. Nie tylko werbalnie wyznaje wiarę w Niego ale dosłownie wstępuje w Jego ślady. Jest szczerze Mu oddany. Z naśladowaniem Chrystusa nie czeka na lepszą pogodę i bardziej sprzyjające okoliczności. Tym bardziej sprawdza się jako chrześcijanin i potwierdza swój związek z Chrystusem, im bardziej trzeba mu zapierać się samego siebie i brać swój krzyż.

Nazwy mają ułatwiać orientację. Puław Górnych należy szukać gdzieś wyżej, a Puław Dolnych niżej. Pocztę chcemy nadal kojarzyć z usługami pocztowymi, a nie z jakimś sklepem typu 1001 drobiazgów. Jest nawet ustawa o przeciwdziałaniu konkurencji, która reguluje kwestie nazewnictwa, tak aby nie było ono mylące. Trzeba uważać, bo czasem nazwa niestety nie pasuje do rzeczywistości. Na przykład gdy sklep internetowy o nazwie "Tania książka.pl" sprzedaje określony tytuł najdrożej spośród pięciu innych księgarń, to znaczy, że swą nazwą wprowadza ludzi w błąd.

Nazywając się chrześcijanami posyłamy ludziom sygnał, że pochodzimy od Chrystusa, że zachowujemy się jak Jezus i że On jest z nami. Niech tak naprawdę będzie!  Szukajcie dobrego, a nie złego, abyście żyli i aby Pan, Bóg Zastępów, był z wami tak, jak to mówicie! [Am 5,4]. Nie wolno nazywać się "bank", jeżeli handluje się pietruszką. Nie wolno nam mówić, że jesteśmy chrześcijanami, jeżeli nie znamy ewangelii Jezusa Chrystusa, nie kochamy Go z całego serca i na co dzień Go nie naśladujemy. Kto tak robi, dopuszcza się bezprawia. W Antiochii nazwano po raz pierwszy uczniów chrześcijanami [Dz 11,26], ponieważ wyraźnie emanowali oni Chrystusem.

Niech i w naszym życiu będzie zgodnie z nazwą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz