19 stycznia, 2021

Zobaczymy!

Księga Rodzaju pełna jest niezwykłych historii, wydarzeń i stwierdzeń. Ponieważ jej treść w pełni została natchniona przez Ducha Świętego, od zawsze jest ona źródłem mądrości Bożej i licznych obrazów ilustrujących najróżniejsze aspekty życia duchowego. Dzisiaj mocno zabrzmiały mi w uszach słowa braci Józefa: I zobaczymy, co będzie z jego snów [1Mo 37,20b]. 

Bracia źle myśleli o Jozefie. Nabrali do niego niechęci nie tylko dlatego, że ich ojciec, Jakub, go faworyzował. Znienawidzili go głównie z powodu paru jego snów, które szczery i prostolinijnie myślący brat im opowiedział. Całą duszą byli przeciwni spełnieniu się snów Józefa. Zasadzili się więc na jego życie z intencją całkowitego odwrócenia zapowiadanego w snach scenariusza, całą sprawę kwitując następująco: i ujrzymy, że bez znaczenia są jego sny [w przekładzie KUL]. 

Tymczasem sam Bóg czuwał nad losami sprzedanego do Egiptu brata. A Pan był z Józefem, tak że wiodło mu się dobrze [1Mo 39,2]. Dane mu przez Boga sny powoli zaczęły się urzeczywistniać. Bracia Józefa przekonali się o tym na własnej skórze. A gdy przyszli bracia Józefa, oddali mu głęboki pokłon aż do ziemi [1Mo 42,6b]. Potem cała ich siedemdziesięcioosobowa rodzina z ojcem, Jakubem, na czele, przybyła i zdała się na łaskę Józefa, jako zarządcy Egiptu. Wy wprawdzie knuliście zło przeciwko mnie, ale Bóg obrócił to w dobro, chcąc uczynić to, co się dziś dzieje [1Mo 50,20]. Bracia Józefa jakby "wyprorokowali" to sobie i w końcu zobaczyli to, co wyszło z jego snów.

Jako chrześcijanie śnimy o powtórnym przyjściu Jezusa Chrystusa. Dzisiaj znowu obudziłem się z tymi myślami. Na podstawie Pisma Świętego wierzymy, że nasz Zbawiciel i Pan powróci na ziemię, aby osądzić bezbożny świat, zaprowadzić sprawiedliwość i na wieki wieków ustanowić Królestwo Niebios, a jego królestwu nie będzie końca [Łk 1,33]. Ludzie bezbożni i różnej maści sceptycy kpią sobie z naszej nadziei. Czy stać się może coś takiego, aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca [Flp 2,10-11]?

Marana tha! Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen [Obj 1,7]. Podobnie jak Józef opowiadał braciom swoje sny, tak Kościół ogłasza zbliżające się zmiany. Biblia mówi, że nadchodzi całkowite odwrócenie obecnego porządku i układu sił. I oto ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi [Łk 13,30]. 

Kto o tej wielkiej nadziei Kościoła - w duchu wypowiedzi braci Józefa - mówi: Zobaczymy, co wyjdzie z jego snów, niech zważy, że 'prorokuje' o swojej przyszłości. Wszyscy to zobaczymy. Jedni wszakże - kłaniając się PANU - zobaczą to jako chwalebny akt ich ostatecznego wybawienia. Inni natomiast zobaczą zagniewanego PANA, który przyszedł ich sądzić.

Czy powracający Jezus Chrystus dokona wśród ludzi aż takiego podziału? Zobaczymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz