02 stycznia, 2013

Jak wierzymy? - czyli pytanie o doktrynę

Od dłuższego już czasu chodzę z myślą o potrzebie wykładu doktryny chrześcijańskiej. Wielu współczesnych chrześcijan nie ma w tym zakresie niezbędnej wiedzy. Owszem, wierzą w Jezusa Chrystusa, lecz gdy przychodzi co do czego, to nie za bardzo potrafią swe przekonania uzasadnić, a tym bardziej, je obronić. Niektórzy po paru latach emocjonalnej euforii tracą zainteresowanie Chrystusem i jedynie siłą rozpędu pojawiają się jeszcze w zgromadzeniu Kościoła. Inni łatwo dają się zwodzić na manowce ludzkich nauk, a jeszcze inni - niestety - zupełnie schodzą z drogi wiary.

Jestem przekonany, że główną przyczyną takiego obrotu sprawy są braki w poznaniu podstaw wiary chrześcijańskiej, czyli doktryny. Fałszywy pogląd, że chrześcijanin potrzebuje przede wszystkim pozytywnych przeżyć z Bogiem i całkowicie może się obejść bez nudnej teologii, zaczyna zbierać coraz smutniejsze żniwo. Właśnie stąd to wewnętrzne przynaglenie.

Początek roku to dobry czas, by konkretnie zabrać się do odkładanego zadania. Nie zwlekając więc już ani jednego tygodnia dłużej, rozpoczynam dzisiaj w Centrum Chrześcijańskim NOWE ŻYCIE nową serię wykładową pt. Jak wierzymy? Będzie to wykład doktryny chrześcijańskiej na poziomie dostępnym dla każdego chrześcijanina. Postaramy się zadbać o to, aby poszczególne wykłady były przyswajalne dla osób w różnym wieku i zrozumiałe dla każdego. Do współpracy w realizacji tego pokaźnego przedsięwzięcia zapraszać będę innych braci, ażeby wzbogacić i urozmaicić nasze wykłady.

Doktryna to inaczej nauka chrześcijańska. Teologia to nauka o Bogu. Każdy prawdziwy chrześcijanin  z natury rzeczy jest teologiem według słów: Nauka Boga jego jest w sercu jego [Ps 37,31]. O prawdziwej wierze wszak można mówić dopiero wówczas, gdy człowiek przyjmie Bożą naukę. Lecz Bogu niech będą dzięki, że wy, którzy byliście sługami grzechu, przyjęliście ze szczerego serca zarys tej nauki, której zostaliście przekazani, a uwolnieni od grzechu, staliście się sługami sprawiedliwości [Rz 6,17-18]. Nie wszystko od razu trzeba wiedzieć, ale zarys doktryny chrześcijańskiej powinien być znany każdemu z nas.

Mówiąc o doktrynie Biblia używa między innymi następujących określeń: nauka, nauka Boża, dobra nauka,  nauka zgodna z prawdziwą pobożnością, nauka Chrystusowa, prawowierna nauka, czy też zdrowa nauka. Pełnego pakietu składników prawidłowej doktryny chrześcijańskiej dostarcza nam teologia biblijna, to znaczy teologia  uwzględniająca całą treść Biblii i budująca poszczególne artykuły wiary wyłącznie na podstawie Pisma Świętego.

Nauczaniu właśnie takiej doktryny i teologii z Bożą pomocą poświęcimy najbliższe tygodnie i miesiące. Bardzo proszę wszystkich Przyjaciół o wsparcie w modlitwie.

4 komentarze:

  1. Witam. Czy przewidujecie opublikowanie tych wykładów ?

    OdpowiedzUsuń
  2. super, mam nadzieję że wykłady będą dostępne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Będziemy rejestrować ten cykl wykładowy. Czy go udostępnimy w naszym serwisie www.ccnz.pl to się jeszcze zobaczy ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń