26 marca, 2021

Rośnie też cena stałości

W trzeciej dekadzie marca 2021 roku słyszymy o szybko rosnącej liczbie infekcji wirusem SARS-Cov-2 i zgonów Polaków na covid-19. Pomimo ewidentnego cierpienia, a nawet śmierci wielu naszych znajomych, nie cichną - niestety - głosy wyśmiewające tych, którzy przejmują się rozporządzeniami władz i starają się przestrzegać zalecanych rygorów sanitarnych. Z wyjątkowym smutkiem obserwuję taką właśnie postawę u osób mieniących się ludźmi ewangelicznie wierzącymi. Zachowują się tak, jakby w ogóle nie dostrzegali jednoznacznie brzmiącej nauki Słowa Bożego. A co mówi nam Biblia?

Respektujcie wszelki ludzki porządek ze względu na Pana [1Pt 2,13]. Niech każda osoba podporządkowuje się władzom sprawującym rządy. Nie ma bowiem władzy, która nie pochodziłaby od Boga. Wszystkie one zostały ustanowione przez Niego. Dlatego, kto się opiera władzy, przeciwstawia się Bożemu rozporządzeniu. Ci natomiast, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie ściągają wyrok [Rz 13,1-2]. Jezus odpowiedział: Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci to nie zostało dane z góry [Jn 19,11]. 

Jak wynika z powyższych fragmentów Pisma Świętego, zarówno nasz Pan, Jezus Chrystus, jak i Jego naoczny świadek, Szymon Piotr, a także później powołany apostoł Paweł, wszyscy zgodnie uznawali władzę świecką i jej podlegali. Oczywiste, że podporządkowanie się władzy świeckiej jest zgodne z Bożym rozporządzeniem do momentu, aż ta władza zażąda zrobienia czegoś wbrew Słowu Bożemu. Gdyby coś takiego miało miejsce, wówczas trzeba być posłusznym bardziej Bogu niż ludziom [Dz 5,29]. Póki co, nie mamy w Polsce z niczym takim do czynienia. Na co dzień obowiązuje nas więc rozporządzenie Boże, że mamy podporządkowywać się władzom sprawującym rządy

Trzymając się tej zasady i respektując wszelki ludzki porządek ze względu na Pana, zauważyłem, że z tego powodu tracę niektórych moich wcześniejszych znajomych i przyjaciół. Gdy się zorientowali, że nie podzielam ich poglądów, że nie krytykuję braci i sióstr w Chrystusie myślących inaczej niż oni, jeden po drugim zaczęli gdzieś znikać. Niektórym zdążyłem jeszcze powiedzieć, że razi mnie język, jakiego używają, a najbardziej duch, w jakim wypowiadają się o współwyznawcach Chrystusa. Przecież drwiny i obelgi nie mają prawa pojawiać się na ustach uczniów Jezusa! Tym bardziej są niestosowne, że wielu z tych kaznodziejów - jak słyszę - rzekomo troszczy się o całe Ciało Chrystusowe i zabiega o prawdziwe przebudzenie duchowe w polskim narodzie.

Rośnie więc cena, jaką trzeba będzie nam płacić za prostolinijne posłuszeństwo Słowu Bożemu. Zarówno bezbożny świat jak i zradykalizowane kręgi ewangelicznych chrześcijan będą coraz mocniej naciskać, próbując wytrącić nas z duchowej równowagi. Wy zaś, kochani, powiadomieni o tym wcześniej, uważajcie, by nie popaść w błąd ludzi nieprawych i nie zachwiać się w swojej stałości [2Pt 3,17].

21 komentarzy:

 1. Witam gorąco,bardzo pouczajace i jakże trafiajace do mojego serca słowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też zgadzam się z ta wypowiedzią.

  OdpowiedzUsuń
 3. dziękuję za tekst i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mądre przemyślenie dziękuję i takie prostolinijne jak Boże Slowo.Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam sie i popieram.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za piękne treści i wierność Bożemu Słowu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Amen, amen, amen. Dokładnie tak!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dziękuję. Już teraz wiem co mam robić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z najnowszych danych dotyczących śmiertelności Covid-19 opublikowanych przez wirusologa prof.Johna Ioannidisa z Uniwersytetu Stanford wynika,że jest ono przeciętne,jak dla infekcji układu oddechowego,wynosząc 0,15% (dla porównania śmiertelność dla grypy 0,1-0,5%).W 2020 r. w Polsce zmarło na Covid-19 ok. 5.ooo osób(dane resortu zdrowia - tylko Covid, bez chorób współistniejących).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to zmienia?
   Jeśli władze wydały rozporządzenie a Słowo Boże mówi, że należy się mu podporządkować, to, nawet jeśli pomylili się i błędnie wydali rozporządzenie, to i tak należy słuchać Słowa Bożego, które nakazuje aby tę maseczkę założyć. 10 groszy na 4 godziny (cena maseczki jednorazowej FFP3 z Allegro), to co najwyżej niewielki "podatek". Jak bardzo małostkowym trzeba być aby o taki drobiazg się szarpać? Nawet jeśli byłoby się niewierzącym kulturalnym człowiekiem, to już do czegoś zobowiązuje a co dopiero jak chce się udawać chrześcijanina.

   Usuń
  2. AUTOKOREKTA!
   nie ffp3 a chodzilo o ffp1 czyli tzw. chirurgiczne

   Usuń
  3. Szanowny Bracie.Dziś każdy człowiek, który ufa rozporządzeniom polskich władz, śmiało mógłby podpisać się pod poniższym apelem : "Każdego, kto nie ma maseczki na ulicy, oddawajmy bezzwłocznie w ręce policji. Postępujmy tak nie tylko w interesie własnym, lecz całego społeczeństwa. Tak samo nie handlujmy z osobami, które otwierają swoje biznesy wbrew zakazom władz, albowiem ubijając dobry nawet z nimi interes, wiedzmy, że w każdej chwili możemy nabyć bezpłatnego lokatora we własnych płucach, który zniszczy nam organizm. Bądźmy bezkompromisowi w walce z tymi Polakami,którzy roznoszą wirusa.W szczególności z antyszczepionkowcami, libertarianami, restauratorami,itd. ponieważ jedynie w ten sposób możemy uchronić siebie i bliźnich od nieszczęścia śmierci i choroby." - Apel,jak widać,wspiera sluszną linię polskiego rządu.Czy Ty,jako posłuszny Władzy obywatel,mógłbyś się pod nim podpisać ? Pozdrawiam.

   Usuń
  4. "ufa" cóż za niedorzeczność, ufanie nie ma nic do rzeczy, one sa obowiazujacym roszczeniem władz, i Rzymian 13 nakazuje uległość.

   Nie wiem skąd wziąłeś ten apel. Jest on przejawem nietrzeźwości - i to dalece posuniętej.
   Po pierwsze - nie każdy musi mieć maseczkę. Są liczne wyłączenia tego obowiązku. I jest zasada domniemania posiadania uprawnień. Jeśli widzę kogoś bez maseczki - zakładam, że jest to osoba, która ma prawo jej nie mieć.
   Podobnie - jak widzę w miejscu objętym limitami więcej osób, niż wynika z przeliczenia osób, to też zakładam, że te osoby słusznie zgodnie z ich uprawnieniem korzystają z wyłączeń, czy to jako osoby już zaszczepione, których do limitów się nie włącza, czy też jako osoby funkcyjne (np. sprawujące kult - wyłączone z wliczania ich do limitów). Tych wyłączeń jest całe mnóstwo - i zasada, miłość wszystkiemu wierzy jest w parze z zasadami współżycia społecznego, które mówią, że jeśli ktoś zachowuje się w określony sposób, który jest dopuszczalny prawnie pod warunkiem spełnienia określonych ograniczeń, to należy domniemywać, że ten ktoś te ograniczenia spełnia i właściwie zachowuje się.

   "lokator" w stosunku do wirusa nie pasuje, wirus jest to martwy - bez życia - zlepek materii, więc co najwyżej mógłby być "wyposażeniem" a nie "mieszkańcem".
   Chrześcijańskie obowiązki należy spełniać samemu, a jak ktoś je weźmie za wzór - to już jego odpowiedzialność. Postawa jaką rekomendujesz jest postawą oglądania się na innych - i jest ona niechrześcijańska, pozabiblijna. Daniel sam nie jadł mięsa wraz z jego 3 przyjaciółmi. Pozostali Judejczycy jedli to mięso - i Daniel nie kontrolował ich i nie powiedział, e skoro tamci jedzą mięso - to i ja będę je jadł.

   Usuń
  5. "Minister Zdrowia zaapelował o noszenie maseczek i zwracanie uwagi tym, którzy tych maseczek nie noszą. – Osoby, które nie noszą maseczek generują ryzyko nie tylko wobec siebie, ale i wobec innych – to samo dotyczy innych obostrzeń – stwierdził minister zdrowia." Szanowny Bracie,czy zastosujesz się do apelu Władzy ?   Usuń
  6. Miły Melanchtonie, pierwsze słyszę o takim apelu od Ciebie. Jak masz umowę o pracę z Panem Ministrem, to oczywiście warto abyś ocenił, czy należy się zwolnić, czy wykonywać pracę.
   A jeśli to tylko taki apel - to te apele nie są wiążące, kiedyś minister zdrowia apelował aby nie nosić maseczek, dziś baseny są zamknięte choć wiadomo, że na krytych basenach chlorowana woda chroni przed zakażeniem i nie ma szans się zarazić, chyba, że w wyniku długiego pocałunku z wymianą śliny między całującymi się.
   Wiadomo też, że maseczki na otwartej przestrzeni nie chronią więcej niż 10% a w zamkniętych pomieszczeniach z kolei wystarczą maseczki i nie ma znaczenia dystans, a mimo to limity uczestnictwa są. Więc albo ten apel jest bardzo stary (pachnie wiedzą na poziomie października 2020) albo nie było takiego apelu.

   Usuń
  7. Szanowny i miły Bracie,
   minister Niedzielski stara się,jak to tylko możliwe,aby nas uchronić przed morderczym wirusem.Trzeba to docenić !
   Tu kolejna propozycja nie do odrzucenia,która padła z jego ust(za "Rzeczpospolita",21.o3.br) :
   "Kto widzi przekraczanie norm związanych z epidemią koronawirusa, np. w sklepach wielkopowierzchniowych, ten powinien zawiadomić sanepid - uważa minister zdrowia Adam Niedzielski." Genialne w swej prostocie - widzisz,dzwoń! Od dawna Władza tak bardzo nie troszczyła się o nasze bezpieczeństwo.Od razu mi lżej na sercu,a na myśl przychodzą zaraz stare,dobre czasy....Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  8. Miły Melanchtonie
   zdecydowanie nie widzę przesłanek do takiego zrywu a'la Pawko Morozow jak proponujesz.
   Służby dyplomatyczne obcych państw są objęte częścią regulacji obcego państwa goszczącego na terenie którego przebywają, ale nie są obowiązane współdziałać ze służbami tego państwa ani też nie muszą wykonywać zachęt kierowanych do rodzimych obywateli.
   Chrześcijanie są z Ojczyzny, która jest w niebie, i są na placówce dyplomatycznej na ziemi. Część sanitarnych zaleceń jest w dobrym tonie zachować, ale nie jest naszą rolą pomagać organom państwa goszczącego a nawet mamy prawo wbrew temu państwu chronić i ukrywać tych, którzy przed jego represjami chcieliby się schować w naszej placówce.
   Wybacz więc - nie śledzę, co szanowny Pan Niedzielski ma do powiedzenia w kwestii regulacji nakładanych przez jego współobywateli. A jeśli na mnie ktoś coś z tych regulacji będzie wymuszać - to na zasadzie nadstawiania drugiego policzka, pójścia kolejnej mili, czy oddania płaszcza komuś, kto zabiera szatę - raczej ulegnę. Uległość to nie posłuszeństwo.

   Usuń
  9. Z nadstawienia drugiego policzka,oddania płaszcza,czy pójścia kolejnej mili tylko pozornie wypływa nauka uległości.W świetle ówczesnego prawa,przesłanie zawarte w słowach Jezusa nie prowadzi do uległości wobec aktów hańby i niesprawiedliwości,a wręcz przeciwnie-do zawstydzenia człowieka popełniającego bezprawie,pysznego i pełnego pogardy wobec swego bliźniego. Pozdrawiam.

   Usuń
  10. Chyba rozmawiamy o innych "Jezusach"

   Usuń
  11. Piąta Mojżeszowa 24(BT) mówi : "10 Jeśli bliźniemu swemu udzielisz pożyczki z zabezpieczeniem, nie wejdziesz do jego domu, by zabrać cośkolwiek w zastaw. 11 Na dworze będziesz stał, a człowiek, któremu pożyczyłeś, wyniesie ci ten zastaw na zewnątrz. 12 Wszakże jeśli to jest człowiek ubogi, nie położysz się spać [nakryty] tym zastawem, 13 lecz zwrócisz mu zastaw przed zachodem słońca, aby mógł spać pod swym płaszczem, błogosławiąc tobie, a Pan, Bóg twój, policzy ci to za dobry czyn". W świetle prawa żydowskiego,tak czy siak,płaszcz osoby ubogiej MUSIAŁ być zwrócony przed zachodem słońca,aby biedak mógł się w nocy nakryć.Jeżeli nie został zwrócony,to doszło do przekroczenia prawa i stawiało osobę biorącą zastaw w nieciekawym położeniu. Jest jeszcze inny aspekt- osoba uboga,która oddała swoje jedyne okrycie-suknię oraz płaszcz stała się naga i w świetle Pisma(Rdz.9,22-23) hańbą jest patrzeć na osobę nagą.Odnośnie nadstawiania "drugiego policzka" - sam Jezus nie nadstawił drugiego policzka,gdy uderzył go sługa arcykapłana.Zamiast tego z godnoscią podjął próbę dotarcia do jego sumienia,mówiąc : "Jeżeli źle powiedziałem,udowodnij,ze źle,a jeżeli dobrze,to czemu mnie bijesz ? " Jak widać Jezus nie przyjął w tej sytuacji postawy uległości,ale zachował godność czlowieka nie zgadzającego się na bezpodstawny akt przemocy. I to jest ten "inny" Jezus,widzący godność w tych najmniejszych ,ubogich i odrzuconych na margines społeczeństwa,nie wahającym się nazywać rzeczy po imieniu,a obłudnych faryzeuszy określając "pomiotem żmijowym" - najbardziej pejoratywnym określeniem ówcześnych czasów.Czy dziś są pastorzy którzy tak, jak ich Mistrz mają determinację w mówieniu prawdy prosto w oczy ? Pozdrawiam.

   Usuń
 10. Odnośnie wolności w kontekście uległości władzy z Rzymian 13 polecam: https://www.youtube.com/watch?v=u2xYl-pQh_8

  OdpowiedzUsuń