013. Kartuzy
W czasach, gdy w Kartuzach głosiłem Słowo Boże, nie było tu ewangelicznej wspólnoty. Jednakże kilku wierzącym mieszkańcom Kartuz bardzo leżała na sercu ewangelizacja ich miasta. Dlatego m.in. w dniu 9 czerwca 1995 r. zorganizowali koncert tczewskiego zespołu DCN, podczas którego wygłosiłem przeslanie pt. „Uwierz w Jezusa i teraz przyjmij dar żywota”. Rok później, 21 lipca 1995 r. - w bardziej kameralnych okolicznościach – nauczałem o potrzebie balansu pomiędzy poznaniem a doznaniem.
Od kilku lat, a od listopada 2022 roku już całkiem formalnie, w czternastotysięcznych Kartuzach działa Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów. Spotkania tej wspólnoty odbywają się w niedziele o godz. 10 przy ul. Ceynowy 9. Pastorem Zboru jest Krzysztof Osiecki.
014. Starogard Gdański
Jeden raz tylko, 19 lutego 2017 roku głosiłem Słowo Boże w Starogardzie Gdańskim i to nie na zaproszenie starogardzkiego zboru, lecz na pogrzebie mieszkańca Starogardu, śp. Kazimierza Jabłoneckiego, który przed śmiercią przyjeżdżał na nabożeństwa do Centrum Chrześcijańskiego NOWE ŻYCIE. Nabożeństwo pożegnalne zostało zorganizowane w kaplicy miejscowego zboru.Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Starogardzie Gdańskim zgromadza się przy ul. Jagiełły 32 (budynek sąsiadujący z gazownią, pierwsze piętro, wejście od szczytu budynku). Pastorem jest Tomasz Nowopolski. Nabożeństwa zboru odbywają się w niedziele o godz. 10:30.
015. Tczew. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego.
Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie formalnie zaistniał 5 września 1989 roku, jako usamodzielniona placówka gdańskiego zboru przy ul. Menonitów. Przez trzy dekady zgromadzał się w wynajętych salach i obiektach aż do jesieni roku 2020, kiedy to rozpoczął użytkowanie zakupionego obiektu po centrum handlowym przy ul. Kwiatowej 2. Z moich notatek wynika, że w tczewskim zborze 5 grudnia 1993 r. wygłosiłem kazanie pt. „Podejmij wynikającą z wiary odpowiedzialność” oraz 16 grudnia 1994 r. kazanie pt. „Przyjmij Ducha Świętego i chodź z Nim codziennie”. Nie przypominam sobie, żebym usługiwał tu w latach późniejszych.
Od 1998 roku pastorem tczewskiego zboru jest Janusz Meisser. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz.10.00, a w środy o godz. 18:30 spotkania modlitewne. Siedzibę zboru tczewskiego zastałem otwartą i miałem okazję do miłej rozmowy z s. Olą.
016. Kwidzyn. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego.
Kwidzyn to miasto położone ok. 5 km od Wisły, liczące niespełna czterdzieści tysięcy mieszkańców. Posługiwałem tu Słowem w czasach, gdy pastorem kwidzyńskiego zboru był śp. Jacek Janicki, a zbór zgromadzał się w jednej z sali Szkoły Specjalnej Nr 7 przy ul. Braterstwa Narodów. W dniach: 23-24 maja 1994 r. miałem cztery wykłady o budowaniu właściwych relacji w zborze. Natomiast 25 czerwca 1995 r. wygłosiłem kazanie pt. „Podejmij walkę o wiarę”. Miałem też przyjemność służyć Słowem Bożym podczas plenerowego ślubu Magdy i Arka w Otoczynie k. Kwidzyna.
Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Kwidzynie ma swoją siedzibę przy ul. Kościuszki 49, w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz. 11:00 i w środy o godz. 18:00. Pastorem Zboru jest Piotr Zalewski.
017. Malbork. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego.
Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Malborku został powołany do życia w 1994 roku. Jego pierwszym pastorem był Stanisław Kantorek, a po nim, w latach: 1997 – 2003, Arkadiusz Sobasz. To za czasów jego służby pastorskiej w Malborku zostałem zaproszony do posługi Słowem Bożym.
Obecnie zbór nosi nazwę PRZYJAZNY KOŚCIÓŁ, a jego pastorem od 2004 roku jest Andrzej Robaczek. Siedziba malborskiego zboru mieści się przy Alei Wojska Polskiego 478. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz. 11.
018. Nowy Staw. Dom Modlitwy AGAPE
W tym liczącym sobie cztery tysiące mieszkańców, żuławskim miasteczku przy ul. Mickiewicza 32 od 1998 roku działa Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych. Dom Modlitwy AGAPE.
Dzięki nawiązaniu kontaktu z inicjatorką i kierowniczką tej placówki, Panią Grażyną, wraz z grupą młodzieży i muzyków z Centrum Chrześcijańskiego NOWE ŻYCIE dwukrotnie, tj. 2 lipca 2006 r. oraz 3 marca 2007 r., posługiwaliśmy mieszkającym tu pensjonariuszom.
019. Nowy Dwór Gdański.
Działalność Kościoła Zielonoświątkowego w Nowym Dworze Gdańskim została zapoczątkowana w lipcu 2007 roku, w ramach projektu tzw. Szkoły Zakładania Zborów. Skierowano tu młodego człowieka, wynajęto salę spotkań i zarejestrowano samodzielny Zbór.
Słowo Boże w nowodworskim zborze głosiłem około pięć lat temu, po rezygnacji ze służby jego pastora. Ówczesny prezbiter okręgowy pragnął utrzymać funkcjonowanie tej wspólnoty i zwrócił się do kilku okolicznych kaznodziejów o usługiwanie tej grupie chrześcijan w kolejne niedziele, do czasu wyłonienia się nowego przywódcy. Niestety, z uwagi na brak odpowiedniego kandydata do pracy duszpasterskiej w Nowym Dworze Gdańskim, zbór został rozwiązany, a nieliczni jego członkowie przyłączyli się do zboru w Elblągu.
To są ostatnie miejscowości w województwie pomorskim, które postanowiłem odwiedzić. Poza tymi dziewiętnastoma miejscami, głosiłem okolicznościowe kazania Słowa Bożego na ślubach, chrztach i pogrzebach w innych jeszcze miejscowościach na Pomorzu. Czas jednak opuścić już własne województwo i z Bożą pomocą wybrać się nieco dalej...